Stacja Warszawa Zachodnia widok na nowy mural fot. Adam Kundzicz (1)
27.10.2023

Stacja Warszawa Zachodnia Ambasadorką Bezpieczeństwa

Logo Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko, flaga Rzeczpospolita Polska, logo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Logo Unia Europejska - Fundusz Spójności

Warszawa Zachodnia to pierwsza w Polsce stacja, która została Ambasadorką Bezpieczeństwa. Długi na ponad 300 metrów mural codziennie przypomina tysiącom pasażerów przejeżdżających pociągami przez stołeczną stację o zachowaniu bezpieczeństwa na przejazdach i na terenach kolejowych. Streetartowe dzieło wykonane zostało w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”, realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wspólnie z wykonawcą modernizacji stacji, firmą Budimex S.A.

Mural o tematyce bezpieczeństwa namalowany został na części wiaduktu M02, wybudowanego w ramach modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Obok streetartowego dzieła codziennie przejeżdża kilkaset pociągów w kierunku Łowicza, Poznania, Katowic, Krakowa, Grodziska Mazowieckiego i Łodzi. Mural ma łączną powierzchnię 1164 m2, a do jego stworzenia zużyto 400 litrów farb i gruntu. Wykonanie malowidła zabrało 11 artystom 2 tygodnie.

Mural powstał w ramach wspólnej inicjatywy PLK, organizatora kampanii „Bezpieczny Przejazd” oraz Budimex S.A., wykonawcy modernizacji stacji. Pomimo różnych elementów charakterystycznych dla obu spółek, projekt stanowi spójną opowieść, a bezpieczeństwo, edukacja, infrastruktura, modernizacja, środowisko i przyszłość to hasła, które były inspiracją przy tworzeniu dzieła. Kampania „Bezpieczny Przejazd” ma na celu edukowanie społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach i terenach kolejowych, a kampania „Hello ICE” ma uczyć dzieci bezpieczeństwa drogowego. Mural jest symbolem tej współpracy podkreślającym ważne wartości obu spółek. Proces jego powstawania można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/TopWAQGLfrE.

Polska kolej staje się z roku na rok coraz bezpieczniejsza. To zasługa przeprowadzonych w ramach Krajowego Programu Kolejowego modernizacji oraz działań podejmowanych w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Od dzisiaj, w symboliczny sposób, stacja Warszawa Zachodnia za sprawą wyjątkowego muralu wstąpiła do grona Ambasadorów Bezpieczeństwa i będzie miała wpływ na wzrost świadomości o bezpieczeństwie tysięcy pasażerów – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Namalowanie muralu nadało stacji Warszawa Zachodnia zupełnie nowego, edukacyjnego charakteru. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za priorytet stawiają bezpieczeństwo. Zrealizowane inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego przekładają się na bezpieczniejsze, sprawniejsze, szybsze połączenia aglomeracyjne i regionalne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Działania kampanii „Bezpieczny Przejazd” mają rozmaity charakter i docierają do różnych odbiorców. W tym roku przeprowadzonych zostało 11 seminariów z instruktorami nauki jazdy. Prezentacje wykorzystywane przy nauce przyszłych kierowców przesłane zostały do blisko 1000 szkół nauki jazdy. Spoty kampanii wyświetlane były w telewizji, serwisach internetowych i VOD oraz w kinach w całej Polsce. W ramach szkolnych zajęć wyedukowanych zostało 30 tys. dzieci. Ulotki i materiały informacyjne w ramach działań na przejazdach kolejowo-drogowych zostały przekazane do 250 tys. użytkowników dróg. W sieci dostępne są dedykowane kierowcom aplikacje oraz materiały edukacyjne dla rodziców, dzieci i nauczycieli.

Ogromna inwestycja na stacji Warszawa Zachodnia zbliża się do końca

W połowie przyszłego roku zakończą się zasadnicze prace na stacji Warszawa Zachodnia. Podróżni w pełni skorzystają ze wszystkich zmodernizowanych peronów, które będą przykryte nowym zadaszeniem. Będzie system dynamicznej informacji pasażerskiej oraz rozwiązania dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się ułatwiające dostęp do pociągów. Łatwiejsze będzie łączenie podróży koleją z komunikacją miejską. Bezpieczne zarządzanie ruchem kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe.

Obecnie przebudowywane są perony 1, 2 i 3. Pod nimi wykonawca poszerza przejście podziemne – nad nimi budowana jest wiata z panelami fotowoltaicznymi. Ostatecznych kształtów nabiera nowa hala dworca od strony ulicy Tunelowej. Przebudowywane są tory, rozjazdy, sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Wszystkie roboty wykonywane są pod ciągłym ruchem pociągów, co jest dodatkowym wyzwaniem dla wykonawcy i kolejarzy.

Projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia” wart jest ok. 2 mld zł netto. Harmonogram zakończenia inwestycji i fazowanie prac zostały uzgodnione z wykonawcą i przewoźnikami.

Więcej informacji o projekcie na stronie stolicadobrychrelacji.pl

Więcej informacji o kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” na stronie bezpieczny-przejazd.pl

Projekty są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
Rzecznik prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414

Galeria

Stacja Warszawa Zachodnia widok na nowy mural fot. Adam Kundzicz (1)
Stacja Warszawa Zachodnia widok na nowy mural fot. Adam Kundzicz (2)
Mural dot. bezpieczeństwa, pociąg Pendolino jedzie po torach fot. Kamila Turel
Mural dot. bezpieczeństwa na stacji Warszawa Zachodnia fot. Adam Kundzicz
Andrzej Bittel wiceminister infrastruktury przekazuje informacje na briefingu prasowym dot. odsłonięcia muralu fot. Karol Jakubowski
Briefing prasowy z okazji odsłonięcia muralu z udziałem Andrzeja Bittela wiceministra infrastruktury oraz Ireneusza Merchel prezesa zarządu PLK SA fot. Karol Jakubowski

Pliki do pobrania

Stacja Warszawa Zachodnia Ambasadorką Bezpieczeństwa

Pobierz
udostępnijdrukuj