Stacja Warszawa Zachodnia, widok z drona, budynki dworca, teren budowy, samochody, perony_autor Artur Lewandowski
10.07.2021

Warszawa Zachodnia – prace przy zadaszeniu [FOTOGALERIA]

Na stacji Warszawa Zachodnia budowane jest zadaszenie peronów. Powstaje szerokie przejście podziemne. Pasażerowie mają zapewniony bezpieczny dostęp do pociągów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ok. 2 mld zł netto zwiększają możliwości obsługi pasażerów na stacji. Projekt współfinansowany jest ze środków unijnych POIiŚ.

Na stacji Warszawa Zachodnia kontynuowane są roboty we wszystkich branżach. Pracuje ponad 70 podwykonawców i dostawców, ponad pół tysiąca osób i 150 jednostek sprzętu.

Nowe duże zadaszenie o długości 200 metrów i szerokości 150 metrów przykryje 8 peronów. Dach będzie położony na 60 słupach w kształcie litery V lub X. Przykrycie hali peronowej będzie miało powierzchnię 35 000 m2, czyli 3,5 hektara.

Budowane są trzy nowe perony od ul. Tunelowej. Powstaje równocześnie nowy tunel, w którym docelowo zostanie zlokalizowane szerokie przejście z infrastrukturą dworcową oraz konstrukcja przyszłego tunelu tramwajowego. Ściany szczelinowe o głębokości 26 metrów, czyli na głębokość ośmiopiętrowego budynku, stanowią ważny etap budowy obiektu.

Prace skupiają się na budowie płyty stropowej tunelu. Następnie rozpocznie się wybieranie ziemi – to realizacja prac metodą podstropową. Wykop pod konstrukcję nowego dworca podziemnego będzie miał 200 000 m3. Wznoszony jest budynek potrzebny do obsługi stacji. Roboty obejmują także remont wiaduktu kolejowego nad al. Prymasa Tysiąclecia.

Kładka nad torami zapewni połączenie Ochoty i Woli. Nowy trakt pieszy zostanie udostępniony podróżnym we wrześniu br. Konstrukcja już jest na podporach i budowane są schody.

Ze stacji Warszawa Zachodnia – zgodnie z przyjętym rozkładem jazdy, kursują pociągi. Podróżni korzystają z połączeń dalekobieżnych i regionalnych. Są oznaczenia i tablice informacyjne oraz komunikaty głosowe na peronach.

Warszawa Zachodnia zmienia oblicze

Na nowej Warszawie Zachodniej będą zadaszone perony, ruchome schody, windy, system informacji oraz szerokie przejścia. Łatwiejsze będzie łączenie podróży w aglomeracji oraz dalekobieżnych z komunikacją miejską. Zarządzanie ruchem kolejowym na Warszawskim Węźle Kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują za ok. 2 mld zł netto projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia”. Projekt ubiega się o współfinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 r.

Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej informacji o projekcie na stronie stolicadobrychrelacji.pl

Kontakt dla mediów:

Karol Jakubowski
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 694 480 239

Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Galeria

Stacja Warszawa Zachodnia, widok z drona, budynki dworca, teren budowy, samochody, perony_autor Artur Lewandowski
Stacja Warszawa Zachodnia, widok z drona, budynek dworca, nastawnia, samochody, koparki_autor Artur Lewandowski
Stacja Warszawa Zachodnia, budowa, dźwig_autor Mirosław Siemieniec
Stacja Warszawa Zachodnia, teren budowy_autor Mirosław Siemieniec
Stacja Warszawa Zachodnia, teren budowy, dźwigi, robotnicy_autor Mirosław Siemieniec
Stacja Warszawa Zachodnia, budowa, dźwig, budynek_autor Mirosław Siemieniec
Stacja Warszawa Zachodnia, budowa, dźwigi, nastawnia_autor Mirosław Siemieniec
Stacja Warszawa Zachodnia,widok z drona, teren budowy, pociąg, dźwigi, perony_autor Artur Lewandowski
Stacja Warszawa Zachodniawidok z drona, w oddali teren budowy, tory kolejowe_autor Artur Lewandowski
Stacja Warszawa Zachodnia, widok z drona, tory kolejowe, teren budowy, na drugim planie Warszawa_autor Artur Lewandowski

Pliki do pobrania

Warszawa Zachodnia – prace przy zadaszeniu ...

Pobierz
udostępnijdrukuj