Nowy tor i pracownicy układający nawierzchnię fot. Martyn Janduła
12.02.2022

[FOTOGALERIA] Warszawa Zachodnia – będzie kolejny nowy peron

Logo Fundusze Europejskie - Infrastruktura i Środowisko, flaga Rzeczpospolita Polska, logo PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Logo Unia Europejska - Fundusz Spójności

Kolejny nowy peron na stacji Warszawa Zachodnia dołączy wkrótce do już oddanych. Budowane jest zadaszenie, przejście podziemne, tunel tramwajowy. Inwestycja realizowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewni podróżnym komfortowy dostęp do pociągów na ważnej warszawskiej stacji. Projekt za ok. 2 mld zł netto ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych POIiŚ.

Peron nr 8 Warszawy Zachodniej ma już zasadniczą konstrukcję. Układana jest nawierzchnia. Widać montaż ławek, gablot i tablic informacyjnych. Udogodnieniem dla podróżnych będą osłonięte poczekalnie. Podróżni korzystają już z nowych peronów nr 6 i 7.

Obok peronu nr 8 budowane są tory i sieć trakcyjna. Zamontowano 43 rozjazdy. Rozpoczęły się prace przy  połączeniu linii obwodowej z linią radomską. Ciężki sprzęt demontuje zbędne obiekty nad torami w kierunku stacji Warszawy Włochy. Przygotowana będzie nowa konstrukcja, która umożliwi bezkolizyjny przejazd pociągów.

Zaawansowana jest budowa przejścia podziemnego. Ekipy pracują na dwóch kondygnacjach: dla pieszych i tramwajowej. Trasa piesza - około 700 metrów długości i 60 metrów szerokości - połączy perony 1-8 z peronem nr 9 na linii obwodowej. Przewidziano przestrzeń na lokale użytkowe.

Warszawa Zachodnia zapewni oczekiwany komfort podróży. Wszystkie perony będą zadaszone. Ruchome schody, windy, system dynamicznej informacji oraz szerokie przejścia ułatwią dostęp do pociągów. Łatwiejsze będzie łączenie podróży koleją z komunikacją miejską. Bezpieczne zarządzanie ruchem kolejowym zapewnią nowoczesne urządzenia i systemy komputerowe. Projekt „Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia” wart jest ok. 2 mld zł netto. Realizacja przewidziana do 2023 r.

GALERIA ZDJĘCIOWA

Więcej informacji o projekcie na stronie stolicadobrychrelacji.pl

Projekt ubiega się o dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Kontakt dla mediów:
Karol Jakubowski
zespół prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
rzecznik@plk-sa.pl
T: +48 668 679 414

 

 

Galeria

Nowy tor i pracownicy układający nawierzchnię fot. Martyn Janduła
Widok z kładki na peron nr 8. Robotnicy przy pracy, fot. Martyn Janduła
Filary betonowe. Szerokie przejście podziemne_fot. Martyn Janduła
Nowy tor, obok korpus peronu nr 8. Pociąg sieciowy_fot. Martyn Janduła
Przekrój prac na kilku poziomach. Konstrukcja tunelu, peronów i wysokiego zadaszenia, fot. Martyn Janduła

Pliki do pobrania

[FOTOGALERIA] Warszawa Zachodnia – będzie kolejny nowy ...

Pobierz
udostępnijdrukuj